احتمال آزادي دو عامل كشتار رهبران حزب دمكرات كردستان در رستوران ميكونوس، از ديد يك بازمانده

[ 29 Jan 2004 ]   [ پرويز مرداني، مصاحبه با پرويز دستمالچي (برلين) ]
در پي توافق مقام هاي اسرائيلي و حزب الله لبنان به منظور مبادله اسراي دو طرف در روز 29 ژانويه، بار ديگر نام عباس رائل و کاظم دارابي کازروني، عاملين ترور در رستوران ميکونوس مطرح شد. گفته مي شود اين دو تن ممکن است در ازاي دريافت اطلاعاتي در باره ران آراد، خلبان ناپديد شده اسرائيلي، آزاد شوند. پرويز دستمالچي، نويسنده ايراني که خود يکي از نجات يافتگان ترور رستوران ميکونوس است، در مصاحبه با راديو فردا مي گويد: تا آن جايي که من مطلع هستم حتي دفتر صدر اعظم آلمان نيز احتمال آزادي دو زنداني مذكور را انكار مي كند. ولي احتمال دارد تبادل اين دو نفر در ازاي اطلاعاتي در مورد سرنوشت ران آراد، کمک خلبان اسرائيلي انجام شود. دارابي و رائل محکوم به دو بار حبس ابد، يعني دو تا 15 سال، شده اند و احكام آنها غيرقابل تخفيف است.، اما دولت آلمان مي تواند بنا بر مصالح ملي دست به چنين کاري بزند، که به نظر من با در نظر گرفتن شرايطي که هست، بسيار بسيار تصميم بد و از نظر من تاسف آوري است… منبع: راديوفردا

 آلمان از اظهارنظر درباره آزادى زندانيان ميکونوس خوددارى کرد

سخنگوى دولت آلمان، در يک کنفرانس مطبوعاتی در برلين: ما از تاييد و يا تکذيب اين امر خوددارى می کنيم! پنجشنبه ۹ بهمن ١٣٨٢ – ٢۹ ژانويه ٢٠٠۴
ايرنا: «بلا آندا» سخنگوى دولت آلمان، در يک کنفرانس مطبوعاتی در برلين در پاسخ به سووالی درباره امکان آزادى زندانيان پرونده ميکونوس در دور بعدى تبادل اسراى لبنانی و اسراييلی گفت: «ما از تاييد و يا تکذيب اين امر خوددارى می کنيم .»
وى روز چهارشنبه افزود : البته اکنون کميته اى مسووليت بررسی و تعيين سرنوشت ديگر اسراى لبنانی ، فلسطينی و اسراييلی بويژه «ران آراد» خلبان اسراييلی و همچنين ديپلماتهاى ربوده شده ايرانی در لبنان را به عهده گرفته است .
روز پنجشنبه بخشی از اسراى فلسطينی ، لبنانی با اسراى اسراييلی در خاک آلمان مبادله شدند.  اين در حالی است که » ارنست اورلا » هماهنگ کننده امنيتی و اطلاعاتی کاخ صدراعظمی آلمان در مصاحبه با هفته نامه دى سايت گفت : سرنوشت «آراد» خلبان اسير اسراييلی تا سه ماه ديگر معلوم خواهد شد.
وى در مصاحبه با شماره اخير اين نشريه افزود : دراين باره هم اکنون به يک نقطه عطف رسيده ايم . اورلا اضافه کرد اين احتمال قوى وجود دارد که تا سه ماه ديگر نيز يک برنامه تبادل اسراى بين اسرائيل و حزبالله لبنان انجام شود.  زندانيان پرونده ميکونوس متشکل از دو لبنانی و يک ايرانی هستند که در سال۱۹۹۲ ميلادى به جرم ترور چند کرد ايرانی در يک رستوران شهر برلين موسوم به ميکونوس ، به زندانهاى طويل المدت محکوم شده اند.

Advertisements

یک پاسخ to “احتمال آزادي دو عامل كشتار رهبران حزب دمكرات كردستان در رستوران ميكونوس، از ديد يك بازمانده”

 1. ویبلاگی هەندەران Says:

  احتمال آزادی قاتلان دکتر شرفکندی و یارانش
  توافق بي سابقه حزب الله لبنان و دولت شارون براي تبادل اسرا

  در چهارچوب توافقات ياد شده كه با وساطت آلمان صورت مي گيرد، برلين نيز قول داده است كه در ازاي دريافت اطلاعات در مورد رون آراد، خلبان مفقود اسراييلي ، يك ايراني و دو لبناني (از عاملان جنايت ميكونوس )كه در زندان هاي آلمان به سر مي برند را آزاد كند

  از روز چهارشنبه در چهارچوب يك توافق بي سابقه ،دولت اسراييل و حزب الله لبنان در دو مرحله به تبادل اسير مي پردازند.حزب الله توانسته است در متن اين توافق آزادي شماري از فلسطينيان كه اسارت آنها ربطي به درگيري اين نيرو با اسراييل نداشته است را نيز متحقق كند.آخرين خبرها حاكي از آن است كه در راستاي توافقات ياد شده كه با وساطت آلمان صورت مي گيرد، برلين نيز قول داده است كه در ازاي دريافت اطلاعات در مورد رون آراد، خلبان مفقود اسراييلي ، يك ايراني و دو لبناني (از عاملان جنايت ميكونوس )كه در زندان هاي آلمان به سر مي برند را آزاد كند.عملي شدن چنين امري به معناي وجه المصالحه قرار گرفتن خون رهبران حزب دمكرات كردستان ايران و برخي از همراهان آنهاست كه در تابستان 1988 آماج تير تروريست هاي ماموريت گرفته از وزارت اطلاعات جمهوري اسلامي شدند.
  صرفنظر از امكان تحقق چنين معامله زشت و ناميمون ، تبادل اسرا بين اسراييل و حزب الله كه در تداوم خود مي تواند احتمالا به روشن شدن وضعيت خلبان مفقود اسراييلي و چهار ديپلمات ايراني مفقود شده در لبنان نيز بيانجامد از جنبه انساني گامي كاملا درست و قابل استقبال است.در كنار اين جنبه اما اين توافق براي هر دو طرف از فوايد سياسي هم عاري نيست، چرا كه آريل شارون احتمالا خواهد كوشيد بازگشت اسراي زنده و مرده اسراييلي به كشور را در راه جبران كاهش اعتبار خود كه از معلق گداشتن روند صلح خاورميانه و گشوده شدن يك پرونده مالي عليه وي ناشي مي شود به كار گيرد.و در حالي كه جمهوري اسلامي از سوي غرب براي قطع حمايت ازحزب الله لبنان و يا تلاش در راه سوق دادن اين نيرو از يك سازمان شبه نظامي به يك حزب متعارف زير فشار است ، حضور شماري از فلسطينيان در ميان اسراي مبادله شده دستمايه خوبي براي حزب الله و جمهوري اسلامي است تا در ميان اعراب و به ويژه فلسطينيان براي خود وجهه و اعتبار بخرند.
  احمد سمايي
  دولت آلمان قول داد يك ايراني و دو لبناني را كه در زندان‌‏هاي آلمان دوران محكوميت حبس‌‏ابد خود را مي‌‏گذرانند، در قبال دريافت اطلاعات درباره رون‌‏آراد، خلبان مفقود اسرائيلي آزاد كند.
  به گزارش سرويس ديپلماتيك خبرگزاري كار ايران، ايلنا، دولت آلمان با اعلام اين مطلب، افزود: اين كشور تصميم دارد فرانسه و سويس را قانع كند كه زنداني‌‏هاي لبناني را كه در اختيار دارد در قبال آزادي و يا تحويل جسد «رون آراد»، خلبان مفقود اسرائيلي آزاد كند.
  به نوشته روزنامه اسراييلي هاآرتص، تبادل اسرا در دو مرحله صورت مي‌‏گيرد: مرحله اول روز چهارشنبه انجام مي‌‏شود كه در خلال آن دولت آريل شارون 435 زنداني عرب، 400 فلسطيني، 23 لبناني و 12 زنداني از مليت‌‏هاي ديگر و يك آلماني را با حنان تننباوم، جاسوس اسرائيل و اجساد سه سرباز اسرائيلي ديگر با نام‌‏هاي بني اوراهام، ادي اوتيان و عمار سواد مباركه مبادله مي‌‏كند.
  هارتص در ادامه مي‌‏نويسد: اسرائيل روز بعد (پنجشنبه) اجساد 59 لبناني را كه در اسرائيل دفن شده‌‏اند به همراه اطلاعاتي در خصوص مفقود شدن 24 لبناني كه از سال 1982 مفقود شده‌‏اند، در اختيار حزب‌‏الله لبنان قرار مي‌‏دهد.
  روزنامه هاآرتص، مرحله بعد رايافتن اطلاعاتي در خصوص وضعيت رون آراد و بازگرداندن وي به اسرائيل توصيف مي‌‏كند.
  كميته مشترك آلمان و حزب‌‏الله تحقيقاتي در خصوص يافتن اطلاعاتي در مورد آراد انجام مي‌‏دهد كه با كمك غيرمستقيم ديگر منابع صورت مي‌‏گيرد.
  بنا بر ادعاي اين روزنامه ظاهراً منظور از اين منابع ديگر، ايران است.
  هاآرتص مي‌‏افزايد: اگر اطلاعات محكمي مانند نمونه‌‏گيري DNA براي تأييد هويت اثبات زنده بودن رون آراد پيدا شود، اسراييل سمير قنطار، تنها زنداني لبناني را كه در هفته جاري آزاد نخواهد شد، آزاد مي‌‏كند.
  اين روزنامه در ادامه مي‌‏نويسد: اگر وضعيت آراد مشخص شود مذاكراتي در خصوص بازگرداندن وي صورت مي‌‏گيرد و احتمالاً سه زنداني در آلمان و ديگر زندانيان عرب مخصوصاً فلسطيني‌‏ها آزاد مي‌‏شوند.

  رهبر حزالله لبنان تاييد مي كند
  پيش از انتشار مقاله فوق در هارتص ، شيخ حسن نصرالله ، رهبر حزب الله لبنان نيز در يك كنفرانس خبري جزييات بيشتري از معامله حزب تحت رهبري خويش با اسراييل را بازگفته بود. وي از جمله در باره مرحله دوم تبادل اسرا گفته است:
  در مرحله‌ دوم تعدادي از اسيران اردني و سوري نيز آزاد خواهند شد، اما بايد گفت مظلوم‌ترين قشر اين زندانيان، شهروندان عربي هستند كه داراي تابعيت اسراييلي مي‌باشند و احتمال آزادسازي اين افراد كم است.
  نصرالله افزود: طبق توافقنامه‌ صريحي كه موجود است، اسراييل نسبت به آزادسازي سمير قنطار، يكي از زندانيان حزب الله متعهد شده است اما اكنون نمي‌دانيم به چه دلايلي راي خود را تغيير داده است.
  دبيركل حزب الله لبنان گفت: من اينجا اعلام مي‌كنم، ما هم چنان به آزادسازي سمير قنطار متعهد هستيم و در طي مراحل اين اتفاق به ياري خدا تلاش خواهيم كرد كه وي نيز براساس توافقنامه‌ موجود آزاد گردد.
  سيدنصرالله در پايان سخنان خود گفت: ما مراحل تكميلي اين توافقنامه را كه پس از دو مرحله رسما منعقد مي‌شود، به مردم و رسانه‌هاي خبري ابلاغ مي‌كنيم.
  نصرالله تصريح كرد: ما از اين اقدام يعني تبادل اسيران كه به غير از لبناني‌ها برخي از اعراب را نيز در برمي‌گيرد، اهداف سياسي را دنبال نمي‌كرديم بلكه اين كار را به عنوان يك واجب انجام داده‌ايم.
  شيخ حسن نصرالله همچنين هم چنين از تمام تلاشهاي صورت گرفته از جانب ايران، گروه‌هاي فلسطيني، لبنان و برخي از رهبران كشورهاي عربي و ميانجي آلماني كه در قضيه‌ تبادل اسيران به شيوه‌ها مختلف ياري كردند، تشكر و قدرداني كرد
  حسن نصرالله دبير کل جنبش حزب الله لبنان همچنين اعلام کرد: سرنوشت چهار ديپلمات ايراني در بند اسراييل در دومين مرحله از روند تبادل اسرا ميان حزب الله لبنان و اسراييل مشخص خواهد شد.
  وي ادامه داد: سرنوشت کاظم اخوان، محمد متوسليان، سيدحسين موسوي و ناصر مقدم، چهار ديپلمات ايراني که نظاميان وابسته به اسراييل در سال 1982ميلادي آنها را به اسارت گرفته اند، در مرحله دوم روند تبادل اسرا ميان اسراييل و حزب الله لبنان مشخص خواهد شد.
  مرحله دوم مذاکرات براي تبادل اسرا ميان جنبش حزب الله لبنان و اسراييل در روز جمعه اين هفته، آغاز مي شود. نصرالله در اين کنفرانس مطبوعاتي گفت: مساله ديپلماتهاي ايراني مساله ملي است زيرا آنها از خاک لبنان ربوده شدند. در دومين مرحله از روند تبادل اسراء موضوع سرنوشت ران آراد خلبان اسراييلي نيز با تشکيل کميته هايي از سوي دو طرف بررسي خواهد شد.

  http://www.mediya.net/xeber/mikonos.htm

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s


%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: