دكتر عبدالرحمن قاسملو و كردستان/ بهزاد خوشحالی/ 6

ملاقات با دكتر قاسملو
در پي اين ديدار، دكتر قاسملو دبير كل حزب دمكرات كردستان ايران، به همراه چند تن از سران اين حزب، با هيات ويژه و آيت‌الله اشراقي ديدار و گفتگو كردند. ملاقات و گفتگوهاي ديروز، جنبه آشنايي و تشريفاتي داشت و قرار است مذاكرات رسمي از امروز شروع شود.  دفتر سياسي حزب دمكرات كردستان ايران و دفتر سيد عزالدين حسيني، درمورد خلع سلاح يك ستون ژاندارمري كه روز هفدهم ديماه جاري در خارج از شهر مهاباد صورت گرفت، بطور جداگانه بيانيه‏هايي صادر كردند كه متن هر دو اين بيانيه‏ها به اطلاع خوانندگان گرامي، مي‏رسد:
بيانيه حزب دمكرات
هم ميهنان گرامي!  خلق مبارز كرد!  مردم شريف مهاباد! حوادث ديروز(17/10/58) دروازه شهر مهاباد، موجب تاسف و تاثر عميق كليه انسانهاي آگاه و مسوول شده و نگرانيهاي زيادي براي عموم فراهم آورده است. لذا ضروري ميدانيم در اين مورد و بطور كلي در رابطه با تشكيل هيأت نمايندگي خلق كرد، اطلاعاتي در اختيار مردم كردستان و سراسر ايران قرار دهيم. مردم مهاباد بخوبي واقفند كه از هنگام اعلام آتش بس و خاتمه درگيريهاي كردستان تاكنون، بارها واحدهائي از ارتش بااطلاع و موافقت پيشمرگان حزب دمكرات كردستان، به مهاباد وارد و يا از اين شهر خارج شده‏اند، بدون اينكه كوچكترين حادثه ناگواري روي داده باشد. اين را هم، مردم مبارز مهاباد بخوبي مي‏دانند كه در طي اين مدت، شهر مهاباد، آرامترين و بي حادثه ترين شهرهاي كردستان بوده است. ديروز هم طبق معمول، ستوني كه به منظور تعويض پرسنل ژاندارمري مهاباد، عازم اين شهر بوده است، به شوراي نظامي حزب اطلاع داده و كسب موافقت كرده است. توضيح اينكه، اين موافقت كتبي بوده و اين ستون، از چند كيلومتري مهاباد تا دروازه شهر، بوسيله عده اي از پيشمرگان حزب اسكورت شده است. متأسفانه وقتيكه ستون مزبور به دروازه شهر رسيد، افراد مسلح كومله و در اوايل امر، افرادي از چريكهاي فدائي، از ورود آنها به شهر جلوگيري نمودند. تلاش پيگير و تلفن‏هاي مكرر به منزل جناب شيخ عزالدين حسيني و مراجعات دوستان ما به دفتر ماموستا و افراد كومله درباره حل مشكل به جايي نرسيد و آخرالامر به تحريك و تشويق كومله، عده اي از دانش‌آموزان نيز وارد صحنه شدند كه در نتيجه آنچه نبايد بشود، شد. اين عمل همچنانكه با حضور نمايندگان كومله در منزل ماموستا از طرف نمايندگان حزب ما عنوان شد، دقيقاً عليه حزب دمكرات كردستان بود كه با ورود اين ستون، موافقت كرده بود.

حوادث ديروز منجر به سرقت مقداري از سلاحهاي اين ستون گرديد و متاسفانه در بازگشت ستون بسوي اروميه، در يك تصادف اتومبيل، چند نفر از سربازان كشته و يا مجروح شدند كه بدون ترديد، اين عمل موجب بدنامي ولكه دار شدن حيثيت و اعتبار مردم كردستان خواهد شد.ما در حاليكه اين حقايق را به معرض افكار عمومي ميگذاريم، قضاوت را به خود مردم مي سپاريم. مردم بايد تشخيص دهند كه آيا سياست حزب ما يك سياست اصولي است يا بقول افراد كومله، سازشكارانه و آيا اينگونه اعمال، اخلالگري و آشوب طلبي است يا يك عمل انقلابي؟ و اما در مورد هيأت نمايندگي خلق كرد، ما همچنانكه بارها گفته ايم حزب دمكرات كردستان را رهبر مبارزات خلق كرد در كردستان ايران ميدانيم و اينرا مردم كردستان، با پيروي از شعارهاي حزب و متشكل شدن در صفوف آن تائيد نموده‏اند. ولي با توجه به اين واقعيت كه جناب شيخ عزالدين حسيني همواره مورد احترام ما بوده‏اند همواره سياست ما بر اين اصل استوار بوده است كه در مسايل مربوط به سرنوشت كردستان، با ايشان تبادل نظر و همكاري به عمل بياوريم. اين واقعيت را هم  مد نظر داشته ايم كه «سازمان كومله» و تا حدودي نيز «سازمان چريكهاي فدائي خلق» شاخه كردستان در جنبش مقاومت خلق كرد سهيم بوده و متناسب با سياست و امكانات خود، نقشي ايفا كرده‏اند.

همين جهت، وقتيكه دولت اعلام كرد كه ميخواهد مساله كردستان را از راه مذاكره حل و فصل نمايد، ما ضمن استقبال از اين تغيير روش دولت، به ماموستا پيشنهاد كرديم كه مشتركاً‌با هيات ويژه دولت به مذاكره بنشينيم و با دو گروه فوق الذكر نيز مشورت و تبادل نظر نمائيم، ولي جناب شيخ عزالدين، با اصرار از ما خواستند كه اين دو گروه با حقوق متساوي در هيأت نمايندگي جنبش كردستان شركت داشته باشند.بالاخره بعد از نشستها و بحث‏هاي طولاني، هيأت نمايندگي خلق كرد، بگونه اي كه مردم كردستان اطلاع دارند، تشكيل شد. متأسفانه دوستان كومله، طي اين مدت همواره در جهت كسب دستاوردهاي گروهي و بقول خودشان(افشاگري) عمل كرده‏اند. نگاهي گذرا به اعلاميه‏هاي كومله طي اين دو ماه، بخوبي نشان ميدهد كه رهبران كومله، هميشه سعي بر اين داشته‏اند كه به تشنجات در منطقه كردستان دامن بزنند و حساسيت‏هاي بيمورد ايجاد نمايند. آنچه بيشتر جاي تأسف است، اين است كه ماموستا شيخ عزالدين حسيني نيز همواره از سياست و برداشت‏هاي كومله، سرسختانه دفاع نموده است و حتي اعمال آشوب طلبانه افرادي بي مسووليت نيز مورد تائيد ماموستا و كومله بوده است. اكنون بيش از دو هفته است كه توافق نامه اي در اين مورد كه هيات نمايندگي خلق كرد، تنها نماينده مردم كردستان باشد و از ذكر نام گروهها و سازمانها در رابطه با اين هيأت خودداري گردد، از جانب حزب ما و ماموستا و «چريك‏هاي فدائي» امضا شده است، ولي دوستان «كومله» مثل اينكه دستاوردهاي گروهي را بر منافع ملي خلق كرد ترجيح ميدهند، چرا كه تاكنون حاضر به امضاي اين موافقت نامه نشده‏اند و در اين رابطه، ماموستا نيز «بيطرفي كامل» را اختيار كرده و مهر سكوت بر لب زده است.

ما در اينجا اعلام ميكنيم كه وحدت صفوف هيأت نمايندگي خلق كرد به عنوان يكي از دستاوردهاي مبارزات مردم كردستان، به علت كارشكنيها و بي مسووليتهاي كومله، در معرض خطر جدي قرار گرفته است و اگر كارها بدين منوال پيش برود، چه بسا عناصر آشوب طلب و بي مسووليت از جانب دولت و در ميان گروههاي مسلح كردستان موفق گردند، جنگ خانمانسوز ديگري را بر مردم كردستان تحميل نمايند.

ما يكبار ديگر به صراحت اعلام مي‎‎داريم گه طرفدار سر سخت حل مساله كردستان از راه مسالمت آميز هستيم و هرگونه كار شكني و حادثه آفريني در اين مورد را از جانب هركسي كه باشد، در جهت عكس منافع خلقي كرد تلقي ميكنيم. طبيعي است كه مردم كردستان به خوبي واقفند كه در مواقع لازم، يعني وقتي كه مردم كردستان مورد هجوم بدخواهان قرار گرفتند، حزب ما با چه قاطعيتي به مقابله پرداخت و چگونه جنگ افروزان را سر جاي خود نشاند وچنانكه بار ديگر دشمنان انقلاب ايران، جنگ را به ما تحميل نمايند از هم اكنون، مردم كردستان بايد مطمئن باشند، كه حزب ما قاطعانه تر از گذشته از مجوديت خلق كرد وهدف‏هاي ديرينه اش دفاع خواهد كرد. ولي در عين حال تمام سعي ما بر اين است، محيط مساعدي كه با پيام 26 آبانماه امام خميني رهبر انقلاب اسلامي ايران براي حل صلح آميز مشكل كردستان بوحود آمده است، همچنان سالم بماند و كاري انجام نگيرد كه يك بار ديگرآتش جنگ برادر كشي در كردستان شعله ور گردد. ما از مردم شرافتمند كردستان انتظار داري مكه هم كومله وهم جناب شيخ عزالدين حسيني رادر مقابل مسووليت‏هايشان قراردهند و از ايشان بخواهند كه صريحا هر گونه كار شكني و هر ايجاد بر خورد و اغتشاش را محكوم نمايند. اميدوارم به ويژه جناب شيخ عزالدين به مسووليتي كه در اين لحظات حساس در مقابل خلق دارند، توجه كافي داشته باشند واز نفوذ خود براي تحكيم پايه‏هاي وحدت صفوف مردم كردستان وادامه كار و حفظ موجوديت هيات نماينده گان خلق كرد استفاده نمايند.دفتر سياسي حزب دمكرات كردستان ايران 18/10/1358 (كيهان20/10/1358)
قاسملو خواست كردها از رييس‌جمهوري را اعلام كرد.

در پي محرز شدن انتخاب «دكتر ابوالحسن بني» صدر به رياست جمهوري اسلامي ايران و اظهارات وي در پي وقايع كردستان، عصر ديروز دكتر عبدالرحمان قاسملو دبير كل حزب دمكرات كردستان در پاسخ اين سوال كه انتظارات حزب دمكرات از نخستين رييس‌جمهوري كشور ايران چيست؟ پاسخ داد: «ما از كم و كيف و محتواي برنامه‏هاي آقاي بني صدر به طور كامل اطلاع نداريم، اما در مجموع مي‏توانيم بگوييم كه ما خواستار ادامه مبارزات ضد امپرياليستي، رشد، شكوفايي و تكامل انقلاب و در عين حال، مساله خلق كرد و رفع ستم ملي به شكل خودمختاري هستيم». دكتر عبدالرحمان قاسملو گفت: «ما براي اطلاع آقاي بني صدر بار ديگر اعلام كنيم كه مثل هميشه مي‏خواهيم مساله كردستان، از طريق مسالمت آميز و از راه مذاكره حل شود و باز تاكيد مي‏كنيم كه تنها راه حل مساله كردستان، شيوه‏هاي سياسي و مذاكره است. بر اين اصل، از رييس‌جمهوري مي‏خواهيم كه گامهاي موثري براي ادامه جدي كار هيات ويژه اعزامي به كردستان و دنبال كردن مذاكرات بردارد». دكتر عبدالرحمان قاسملو اضافه كرد: «بدون ترديد، اعطاي خودمختاري به كردستان، در كوتاه كردن دست امپرياليسم به خصوص امپرياليسم امريكا و همچنين در پيشبرد انقلاب ايران موثر خواهد بود، خاصه آنكه امام خميني رهبر انقلاب اسلامي ايران، همواره پشتيبان رفع ستم ملي و رفع ظلم از خلق ستمديده كرد بوده اند و پيام تاريخي 26 آبانماه را نيز در اين خصوص صادر كرده‌اند». دكتر عبدالرحمان قاسملو افزود: «بر اساس و محتوي پيام امام، رييس‌جمهوري ايران بايد موضع قاطع نسبت به موضوع كردستان اتخاذ كند، زيرا خلق كرد، سرباز راستين انقلاب و پاسدار ايران است وخودمختاري مي‏تواند ضامن استقلال، حاكميت ملي و تماميت ارضي ايران باشد».

عدم حسن نيت
قاسملو، در گفتگوي ديگري اظهار داشت: «متاسفانه مذاكره با دولت، تاكنون به شيوه اي غير اصولي و غير متعارف صورت گرفته است. هيات نمايندگي خلق كرد با آمادگي كامل و با استقبال فراان از راه حل سياسي مساله كردستان، زمينه انجام مذاكره را اعم از برقراري قوانين، آرامش در كردستان، و ايجاد محيطي مملاو از حسن نيت فراهم آورده است». دكتر قاسملو افزود: «حزب ما آتش بس اعلام كرد و عليرغم عدم تحقق خواستهاي و مشروعه مردم كردستان و بخصوص حزب دمكرات، بعد از پايان يافتن مدت آتش بس همواره در تامين آرامش و ادامه زمينه‏هاي لازم براي مذاكره، تلاش فراان به عمل آورده است.  اما متاسفانه عمل متقابل، يعني ابراز حسن نيت لازم از جانب دولت صورت نگرفته است».
آزادي زندانيان
دكتر قاسملو با اشاره به آزادي زندانيان گفت: «ما تعداد زيادي از زندانيان را كه در جريان جنگ تحميلي دستگير شده بودند، آزاد كرديم، اما متاسفانه از آزادي زندانيان كرد كه به ناحق و بيگناه بازداشت شده و به حبس‏هاي طويل المدت محكوم گرديده اند، تاكنون خبري نشده است». وي اضافه كرد: «مساله كردستان به صورتي در آمده ايس كه تاثير قاطع در سرنوشت انقلاب ايران دارد و حل آنهم ساده است و هم براي ادامه انقلاب و گسترش دستاوردهاي آن ضروري مي‏باشد و بالعكس، بي توجهي نسبت به آن، به مرتجعين داخلي و عوامل امپرياليسم، اجازه فعاليت ضد انقلابي  در جهت توقف انقلاب خواهد داد و در مجموع بايد گفت: كه مذاكره، وارد مرحله خاصي نشده و در واقع، به  هيچگونه نتيجه اي كه مفيد به حل مساله كردستان و اعطاي خودمختاري باشد. نينجاميده است».
جلوگيري از تجديد جنگ
قاسملو افزود: «بديهي است است حزب دمكرات با احساس مسووليت نسبت به انقلاب ايران و با علم به توطئه‏هاي امپرياليستي كه بدون ترديد در شرف تكوين است، همه سعي خود را براي جلوگيري از تجديد جنگ تحميلي در كردستان اعمال نمايد و اميدوار هستم كه دولت نيز اين موقعيت خطير را درك نمايد و براي پاسخ دادن و حرمت گذاشتن به خواسته‏هاي مردم كردستان و نيز براي كوتاه كردن دست امپرياليسم و توطئه‏هاي آن، با خواست تاريخي خلق كرد موافقت و آن را به شيوة جدي و پيگير دنبال كرده و به نتيجة مطلوب برساند».(اطلاعات9/11/1358)
گفته هاي استاندار كردستان درباره توطئه عراق در مرز ايران
دكتر قاسملو: مردم كرد نبايد فريب گروه‌هاي چپ افراطي را بخورند.
استاندار كردستان: خواست مردم سنندج در مورد خروج پاسداران يك خواست منطقي است.
تنها راه خروج از بن بست در كردستان مذاكره با امام يا نمايندگان مستقيم ايشان است.
كرمانشاه ـ خبرنگار كيهان: استاندار كردستان در گفتگويي با كيهان پيرامون تحريكاتي كه توسط عمال رژيم بعث عراق عليه كشورمان مي‌شود هشدار داد. مهندس شاه ويسي استاندار كردستان در اين زمينه گفت: (عراقيها به طور مرتب افراد مسلح و مزدور خود را به خاك ما مي‌فرستند و مردم كرد بايد با هوشياري كامل مواظب توطئه‌ها و تحريكات عراقيها در نواحي مرزي باشند.) شاه ويسي در عين حال تاكيد كرد كه كشور انقلابي ما هم اكنون در چند جبهه با امپريالسم آمريكا با ارتجاع خارجي مي‌جنگد لذا بايد كوشش كنيم كه با تمام نيرو اين جبهه‌ها را در هم شكنيم و علاوه بر ايجاد نظم در داخل كشور در نواحي مرزي نيز آرامش و امنيت برقرار سازيم. استاندار كردستان در اين گفتگو نقطه‌نظرهاي خود را در مورد مسايل كردستان تشريح كرد و ضمن آن گفت: (به اعتقاد من تحصن مردم سنندج و مذاكرات هيات ويژه دولت دو مساله جدا از هم است كه بايد به موازات هم مورد بررسي قرار گيرد). شاه ويسي در توضيح اين مطلب افزود: تحصن مردم سنندج و خواست آنها در مورد خروج پاسدارانم از اين شهر يك خواست منطقي است و شوراي انقلاب بايد در اين مرحله دستور خروج پاسداران از سنندج را صادر كنند. استاندار همچنين در مورد نقش هيات ويژه دولت و مذاكراتي كه مدتهاست توسط اين هيات در منطقه كردستان انجام مي‌شود گفت: به نظر من ادامه مذاكرات تا آخرين مرحله و بحث و گفتگو در تمام زمينه‌ها بايد به طور مداوم تعقيب شود و تنها از راه سياسي و مذاكره است كه مشكل كردستان حل مي‌شود. شاه‌ويسي اضافه كرد: عوامل رژيم سفاك پهلوي تنها به فكر سركوب مردم بودند اما دولت جمهوري اسلامي ايران خواهان مذاكره و پيشبرد نقطه‌نظرهاي طرفين از طريق سياسي است و من اميدوارم از اين راه بيشتر به حل مشكل نزديك شويم. وي در مورد اختلاف طرح خودگرداني هيات ويژه دولت با طرح خودمختاري كردستان ايران كه از سوي هيات نمايندگي خلق كرد تدوين شده است: گفت: براي رفع اين اختلاف و تفاوت در ديدگاه‌هاي طرفين من به زودي طرحي ارائه خواهم كرد البته اين فقط يك طرح شخصي است و به هيچوجه جنبه دولتي و رسمي ندارد). استاندار كردستان در پايان گفت: بايد پذيرفت كه فرهنگ كردستان با پاره فرهنگهاي مردم ساير نقاط تفاوت دارد و به همين دليل با توجه به روحيات مردم كرد و فرهنگ و آداب و سنن آنها بايد طرحي جدا از طرح عمومي خودگرداني و با جزييات بيشتر مورد بررسي قرار گيرد.
گفتگو با قاسملو
از سوي ديگر دكتر عبدالرحمن قاسملو دبير كل حزب دمكرات كردستان ديروز در مصاحبه‌اي با خبرنگار اعزامي كيهان از دفتر سرپرستي آذربايجان غربي (اروميه) به سئوالات او پاسخ داد. قاسملو در پاسخ اين سئوال كه: منظور شما از سفرهاي اخير به شهرهاي كردنشين چيست؟ گفت: «ما به عنوان مسوولان حزبي وظيفه داريم جهت بررسي مشكلات مردم كرد و آگاه كردن آنها از توطئه ضدانقلاب به شهرهاي كردنشين سفر كنيم. در عين حال به آنها بگوييم كه بجز حزب دمكرات كردستان به گروه و دسته ديگري وابسته نشوند و فريب احزاب و گروه‌هاي چپ  افراطي را نخورند، زيرا تنها حزب دمكرات كردستان، پيرو خط امام است و همانند امام، هدفش پشتيبان از خلق زحمتكش كرد است».
سئوال ديگر كيهان از قاسملو پيرامون علت متوقف شدن مذاكرات هيات ويژه دولت با نمايندگان كردها بود كه وي پاسخ داد: «ما مذاكرات را متوقف نكرده‌ايم، خلق كرد همواره آماده است تا مسايل موجود، به طريق مسالمت‌آميزي حل شود. علت متوقف شدن مذاكرات نيز، اعتراض آقاي مهندس صباغيان به تركيب نمايندگي خلق كرد بود. دليل ديگر آن نيز ظاهراً به منظور رفع خستگي هيات ويژه دولت بوده است، تا به حال نيز مذاكره‌اي به آن صورت، انجام نشده و فقط جلسه‌اي به عنوان معارفه تشكيل شده است.»
دبير كل حزب دمكرات كردستان در پاسخ اين سئوال كه در نشست شما با هيات ويژه دولت چه مسايلي مطرح شده و اين نشست تا چه اندازه سودمند بوده است گفت: در اين جلسات هيات ويژه دولت توانست تنها طرح خودگرداني را تشريح كند كه ما نيز پس از بررسي طرحي داديم كه در رسانه‌هاي گروهي نيز منعكس شد. به نظر ما، در صورتي كه مذاكرات، خارج از هيات تركيبي نمايندگان خلق كرد كه مورد پشتيباني اكثريت قريب به اتفاق مردم كردستان است انجام گيرد هيچ اثري نخواهد داشت.» قاسملو درباره طرح خودگرداني هيات ويژه دولت گفت: ما به طور مفصل نظر خود را درباره اين طرح اعلام كرده‌ايم و اين نظر در روزنامه‌ها منتشر شده، ولي جاي تأسف است كه اين طرح به هيچ‌وجه با روح پيام امام خميني رهبر انقلاب اسلامي ايران مطابقت ندارد، در حالي كه ما فكر مي‌كنيم كه خواست اصلي ما (خودمختاري) در چارچوب پيام تاريخي امام خميني مي‌گنجد. در حالي كه طرح خودگرداني يك طرح اداري براي دادن برخي از اختيارات محلي است و اين طرحي است كه از سوي هيات ويژه دولت اعلام شده، نه از سوي امام خميني».
قاسملو همچنين گفت: در شرايط حساس فعلي مردم كرد از عدم جمعيت هيات ويژه اظهار نگراني مي‌كنند. زيرا وضع طوري است كه اگر مذاكرات به سرعت و جدي دنبال نشود امكان درگيري بسيار زياد است و اين چيزي است كه نه امام خميني مي‌خواهند و نه ما». دبير كل حزب دمكرات كردستان ايران درباره خواست‌هاي هيات نمايندگي خلق كرد گفت: برخي از دست‌اندركاران بويژه بدخواهان كوشش دارند اين طور وانمود كنند كه خودمختاري مساله پيچيده‌اي است و بدين جهت عمداً اصطلاح خودمختاري را با تجزيه‌طلبي در يك رديف قرار مي‌دهند در حالي كه خودمختاري كوچكترين تشابهي با تجزيه‌طلبي ندارد و در واقع اعطاي خودمختاري به خلق‌هاي ستمديده ايران بهترين وسيله براي حفظ وحدت سياسي و تماميت ارضي ايران است. آنچه در خودمختاري براي ما اهميت دارد اين است كه مناطق كردنشين به عنوان يك واحد جغرافيايي در چارچوب كشور ايران شناخته شود بدان معني كه جز در چهار مساله اساسي روابط خارجي ـ اداره امور ارتش ـ سياست پولي و چاپ اسكناس و برنامه‌هاي اقتصادي دراز مدت كه به سرمايه‌گذاري كلان نياز دارد كه منحصراً‌در صلاحيت دولت مركزي است بقيه امور داخلي در صلاحيت ارگان‌هاي خودمختار باشد و مردم كردستان مجلس يا شورا مستقيماً از سوي خود تشكيل دهند و ارگان‌هاي اجرايي، تمام امور را جز آنها كه در صلاحيت دولت مركزي است اداره كنند مثلاً در حالي كه اداره امور ارتش در صلاحيت ارگان‌هاي خودمختار باشد. زبان كردي در مدارس و ادارات كردستان خودمختار به رسميت شناخته شود و بعد از سال چهارم ابتدايي، زبان فارسي نيز در كنار زبان كرد زبان آموزشي و همچنين زبان مشترك و رسمي همه مناطق ايران از جمله كردستان باشد. خبرنگار كيهان خطاب به قاسملو گفت: برخي‌ها اينطور اظهار نظر مي‌كنند كه اگر به خلق كرد، خودمختاري داده شود پس از مدتي اين خودمختاري به تجزيه‌طلبي خواهد انجاميد. نظر شما در اين باره چيست؟ قاسملو پاسخ داد: آنچه ديگران مي‌گويند مربوط به خودشان است من همانطور كه اشاره كردم راه اصلي براي حفظ اتحاد خلق‌هاي ايران و دفاع از وحدت سياسي و تماميت ارضي ميهن ما، تأمين حقوق ملي خلق‌هاي ستمديده در چارچوب كشور ايران است. وقتي مردم كردستان در داخل ايران و به حقوق مشروع خود برسند ديگر دليلي بر تجزيه‌طلبي باقي نمي‌ماند بلكه تأمين اين خواستها به تحكيم مباني استقلال ايران كمك خواهد كرد. وانگهي در بسياري از كشورها به خلق‌ها حق خودمختاري داده شده و اين امر بهيچوجه منجر به تجزيه آن ممالك نشده است».قاسملو در پاسخ اين سئوال كه اگر مذاكرات شما با هيات ويژه دولت به نتيجه نرسد چه كار خواهيد كرد؟ گفت: «اما در واقع هم اكنون نيز از مذاكرات شما با هيات ويژه دولت مأيوس هستيم و فكر مي‌كنيم كه راه خروج از بن بستي كه هيات ويژه بوجود آورده، مذاكره مستقيم با امام يا نمايندگان مستقيم ايشان است»‌.قاسملو در پايان، پيرامون رابطه حزب دمكرات كردستان با شيخ عزالدين حسيني گفت: «خواستهاي خلق كرد، بين حزب ما و شيخ عزالدين حسيني با تفاهم كامل و وحدت نظر بررسي مي‌شود».(اطلاعات10/11/1358)
تلگرام عبدالرحمن قاسملو به حضور امام
از سوي ديگر به گزارش خبرگزاري پارس ديروز از طرف عبدالرحمن قاسملو دبير كل حزب دمكرات كردستان تلگرامي‌به حضور امام خميني مخابره شد در قسمتي از‌اين مخابره آمده است:
حضرت‌آيت‌الله العظمي‌خميني دامت بركاته، يك‌بار ديگر توطئه وسيعي عليه انقلاب ‌ايران و رهبري آن حضرت و مردم كردستان در حال تكميل است پس از حمله پاسداران به كامياران كشتار مردم بيگناه هم‌اكنون درگيري شديدي در منطقه پاوه جريان دارد در ‌اين درگيريها كه از طرف پاسداران‌ايجاد شده هليكوپتر و تانك و حتي فانتوم شركت كرده و روستاهاي بي‌دفاع را بمب باران نموده‌اند خانه‌هاي بسياري ويران شده و زنان و كودكان معصوم را قتل‌عام كرده‌اند‌.
در گوشه ديگري از ‌اين تلگرام آمده است من با احساس مسووليت و با اسرار از حضرت امام خواهش مي‌كنم دستور فوري و جدي براي جلوگيري از گسترش درگيري ها صادر فرمايند دستور بفرمائيد كه پاسداران به محلهاي استقرار خود مراجعه نمايند تا درگيريها خاتمه پيدا كند. هر گونه عدم توجه و تاخير در ‌ايجاد تصميم جدي به منظور جلوگيري از جنگ برادركشي مي‌تواند عواقب وخيمي ‌به بار آورد.با درود فراوان مخلص عبدالرحمن قاسملو دبير كل حزب دمكرات كردستان‌.
اظهارات حزب دمكرات تشكيلات سنندج
سنندج ‌ـ كرمانشاه ‌ـ  خبرگزاري پارس: ديروز سخنگوي حزب دمكرات كردستان تشكيلات سنندج به خبرنگار خبرگزاري پارس در ‌اين شهر گفت كه جنگ در كامياران تا ساعت 30/12 دقيقه امروز (ديروز) همچنان ادامه دارد و پيش‌مرگان مقر دمكرات و كومله مواضع خود را مجدداً باز پس گرفته‌اند‌.
بنا به اظهار ‌اين سخنگو از پيشمرگان در درگيريهاي كامياران زخمي‌و (جاشها) عده‌اي كشته شده‌اند از سوي ديگر هيات نمايندگي خلق كرد در اطلاعيه شماره 12 خود درباره وقايع چند روز اخير كامياران و پاوه و ديواندره اعلام كرد كه تاكنون 9 پيشمرگ 12 تن از اهالي شهر كامياران و 32 نفر از جاشها كشته شده‌اند در اطلاعيه همچنين آمده است كه درگيري در اطراف پاوه و قلعه جوانرود شدت يافته و در مناطق قلعه پلنگانه و قشلاق و بويژه قوري قلعه وضع متشنج است و روستاهاي اطراف زير آتش خمپاره پاسداران قرار دارد و پاسداران بيجار به سوي ديواندره پيش‌روي كرده‌اند و عده‌اي از پيشمرگان را در محل قبا سرخ محاصره و دو تن از آنها را زخمي ‌و با بجاي گذاشتن 5 كشته عقب‌نشيني كرده‌اند‌.
بر اساس همين گزارش هيات نمايندگي خلق طي تلگرامي ‌به حضور امام خميني رهبر انقلاب اسلامي ‌ايران خطير بودن اوضاع را خاطرنشان ساخته و از امام تقاضا كرده است كه با دستور قاطع مبني بر پايان دادن ‌اين درگيري‌ها اجازه ندهند موقعيت تازه‌اي كه براي حل و فصل مسالمت‌آميز كردستان فراهم شده است به دست عده‌اي افراد غير مسوول از ميان برود در پايان اطلاعيه هيات نمايندگي خلق كرد آمده است ما از هيات ويژه دولت خواستاريم كه اوضاع خطير و متشنج كردستان را با احساس مسووليت در نظر گرفته و براي جلوگيري از تجديد جنگ و برادركشي با استفاده از اختيارات لشكري و كشور خود و براي برآورده ساختن خواسته‌هاي خلق كرد اقدام كند.(جمهوري اسلامي15/11/1358)
پيام كنگره حزب دمكرات كردستان به امام خميني
مهاباد – كنگره چهارم حزب دمكرات كردستان كه اخيرا در مهاباد شروع به كار كرده، پيامي به امام خميني مخابره كرده است در اين پيام، نمايندگان حزب دمكرات كردستان، آرزوي رفع كسالت هر چه زودتر رهبر انفلاب اسلامي ايران راكرده‌اند. متن پيام از اين قرار است:«در اين لحظات كه در شرايطي آزاد ودر آرامش ونظمي مطلوب، كنگره چهارم حزب دمكرات كردستان ايران، در شهر مهاباد برگزار مي‏شود، اعضا ونمايند گان حزب آرزو دارند هرچه زودتركسالت رهبر انقلاب برطرف گردد و اميدواريم بار ديگر ايشان رادر ميان خود وساير برادران وخواهران مسلمان ببينيم واز هدايت ورهبري انقلابي ايشان بهرمند باشيم. انقلاب ايران كه نتيجه رهبري قاطعانه امام خميني وفداكاريهاي بيدريغ همه خلق ايران بوده، ثمرات عظيمي به بار آورده است. اين انقلاب با ابعاد وسيع، بايد متمضن خير و بركت براي همه خلقها و همه نهضتها در داخل و خارج ايران باشد.امام خميني با رهبري‏هاي خردمندانه وپيام تاريخي 26 آبان ماه، به جنگ ناخاسته كردستان پايان داد ونوراميددر دلها بوجود آورد. در اين پيام تاريخي كه كنگره چهارم حزب دمكرات كردستان ايران براي آن ارزش قائل است، به صراحت، به رفع ستم‏هاي سياسي، اقتصادي، فرهنگي و اجتماعي اشاره شده است: بعد از صدور اين پيام، تصور مي‏رفت كه مشكل حقوق ملي خلق كرد حل وفصل شود، اما متاسفانه عدم قاطعيت مسوولين امور وامر انتخابات رياست جمهوري باعث شد كه در اجراي دستور كوتاهي شود. ما حاضران در اين كنگره تاريخي، از امام انتظار داريم يك بار ديگر از مسوولين امور براي حل نهايي مساله كردستان دستورات موقت صادر فرماييد. رفع اين مشكل، مسلماً يكي از دستاوردهاي انقلاب ايران خواهد بود و صفوف مارا براي مبارزه قاطع‌تر با امپرياليسم آمريكا ودشمنان انقلاب اسلامي ايران، فشرده‌تر خواهد ساخت. در كنگره چهارم حزب ما، رهبري امام خميني به عنوان بزرگترين عامل پيروزي مورد تاييد قرار گرفته است. در اين كنگره عظيم كه نمايندگان اكثريت ساكنان كردستان حضور دارند، برنامه‌اي بتصويب رسيده است كه بر ادامه انقلاب ايران به رهبري امام خميني صحه گذاشته است. پشتيباني بيدريغ از انقلاب عظيم ايران كه به اعتقاد ما خلق كرد در آن به حق خودمختاري خواهد رسيد به عنوان وظيفه اساسي حزب دمكرات كردستان ايران مورد تاييد قرار گرفته است. نمايندگان حزب ما يكبار ديگر به امام خميني و همه خلق‌هاي ايران اطمينان مي‏دهند كه تا آخرين نفس، در راه وحدت كشور جمهوري اسلامي ايران به مبارزه با امپرياليسم ودشمنان جمهوري اسلامي ايران ادامه خواهند داد پيروز باد مبارزه ضد امپرياليستي خلق‌هاي ايران. برقرار باد اتحاد بر اساس حقوق متساوي كنگره چهارم حزب دمكرات كردستان ايران.دکتر عبدالرحمان قاسملو(اطلاعات3/12/1358)

Advertisements

برچسب‌ها: , , , , , , , , , , , , , ,

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s


%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: